David Popovici, medalie de aur la proba de 200 de metri liber. Un nou record al Campionatului Mondial de înot juniori

​David Popovici a obținut joi medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul Mondial de Nataţie pentru juniori de la Lima, Peru. El a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 și a câștigat fără emoții medalia de aur, setând și un nou record al competiției.

Înotătorul român a terminat pe primul loc cursa de 200 metri liber, cu aproape trei secunde înaintea următorului clasat. David Popovici este neînvins în 2022 la această probă: este campion european și mondial, și la juniori, și la seniori.

„România și-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediție a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber”, a transmis Federația Română de Natație.

Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros (Ungaria), cu timpul 1:48.98, iar pe trei a terminat Filippo Bertoni (Italia, 1:49.05). La 200 m fluture feminin, Andra Gorecki a reuşit să se claseze pe locul patru, cu timpul 2:15.12.

Delegația România a cucerit deja două medalii în Videna Aquatic Center. Ștafeta de 4×100 m liber, în componența David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu, a obținut aurul mondial, în timp ce Vlad Stancu a obținut argintul la 400 de metri liber.

Cu timpul său de pe prima prima sută de metri din finala de ștafetă, de 47,07 secunde, David Popovici a stabilit un nou record al competiției.

Rezultatele lui David Popovici în 2022:

septembrie: aur mondial de juniori, la Lima, cu ștafeta de 4×100 m liber;august: dublu campion european la seniori, la Roma, la 100 și 200 de metri liber;iunie: dublu campion mondial la seniori, Budapesta, la 100 și la 200 m liber;iulie: cvadruplu campion continental de juniori, la Otopeni, la 50, 100, 200 de metri liber și cu ștafeta masculină 4×100 metri liber.